Informacje prasowe

W 2018 r. o 22 proc. wzrosła liczba pasażerów ŁKA

W 2018 roku z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej skorzystało 4 692 230 pasażerów. To o 22% więcej niż w roku 2017. Najwięcej podróżnych jeździło na trasie pomiędzy Łodzią a Łowiczem. Najwyższy wzrost frekwencji odnotowano na łódzkich liniach. W 2018 roku ŁKA rozpoczęła drugi etap rozwoju, związany z zakupem pociągów i uruchomieniem połączeń w nowych kierunkach.

Wynik za rok 2018 jest o blisko 840 tysięcy pasażerów lepszy w stosunku do roku 2017, kiedy to ŁKA przewiozła 3 854 074 pasażerów. Statystycznie w minionym roku prawie każdy mieszkaniec województwa łódzkiego jechał pociągiem ŁKA dwa razy.

Najlepszy dla spółki okazał się październik 2018 roku, kiedy w pociągach odnotowano 467 880 pasażerów, o 25% więcej niż w analogicznym okresie roku 2017.

Pod względem obsługiwanych linii najlepsza okazała się Łódź Kaliska – Łowicz. Skorzystało z niej ponad 979 tysięcy pasażerów. Na drugim miejscu znalazła się linia z Łodzi Kaliskiej do Sieradza, która od czerwca 2018 roku jest intensywnie remontowana, co wiąże się z utrudnieniami dla podróżnych. Mimo wprowadzenia komunikacji zastępczej oraz ograniczenia oferty spadek frekwencji na tej linii wyniósł zaledwie 8 procent. W minionym roku rosnącą popularnością cieszyły się połączenia do Warszawy i Skierniewic oraz do Kutna.

Rok 2018 był rekordowy dla połączeń ŁKA na terenie miasta Łodzi. Z pociągów na trasie Łódź Kaliska – Łódź Widzew skorzystało aż 86% więcej pasażerów niż w roku 2017. 46% wzrostu zanotowano na trasie Łódź Fabryczna – Łódź Widzew. Dane wskazują na dynamicznie rosnącą rolę kolei w systemie komunikacji miejskiej.

Praca przewozowa w 2018 roku wyniosła 2 707 475 pociągokilometrów i była o 13% wyższa niż w 2017 roku.

W 2018 roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozpoczęła II etap rozwoju spółki. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego zakupiono 14 nowych trzyczłonowych pociągów Impuls 2. Pierwsze cztery wyruszyły na trasy w grudniu minionego roku.

ŁKA 9 grudnia zainaugurowała przewozy na nowej trasie Skierniewice – Łowicz. W marcu 2019 roku po dostawie następnych jednostek Impuls2, ŁKA uruchomi przewozy na kolejnych liniach – z Łodzi do Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska oraz do Tomaszowa Mazowieckiego.

W 2019 roku przewoźnik planuje także rozpoczęcie projektu związanego z rozbudową 10 pociągów FLIRT 3 o trzeci człon. Zgodę na realizację kontraktu w grudniu 2018 roku zatwierdził zarząd województwa łódzkiego. Projekt został wybrany do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego WŁ. Dzięki temu liczba miejsc siedzących w pociągach zwiększy się ze 120 do 160. Rozbudowa pociągów jest konieczna z uwagi na stale rosnącą liczbę pasażerów. Według prognoz
w 2019 roku ŁKA przewiezie blisko 5,5 miliona pasażerów.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32989/przewozy-transkontynentalne-staly-sie-rzeczywistoscia-1.html

Łatwe Kolejowe ABC – Nowy rozkład jazdy

Poniżej prezentujemy odcinek Łatwego olejowego Abecadła poświęconego nowemu rozkładowi jazdy.

Impuls2 – Jazdy prezentacyjne

Po oficjalnej premierze w Łodzi Łódzka Kolej Aglomeracyjna rozpoczyna prezentacje pociągu Impuls2 w województwie. Pojazd 12 października będą mogli zobaczyć mieszkańcy Koluszek oraz Skierniewic i Łowicza. Pomiędzy tymi miastami od 9 grudnia ŁKA uruchomi nowe połączenie obsługiwane właśnie Impulsami. 13 października pociąg zatrzyma się na dworcach w Pabianicach, Zduńskiej Woli i Sieradzu. 14 października po raz pierwszy pojawi się w Piotrkowie Trybunalskim.

W trakcie prezentacji mieszkańcy i pasażerowie ŁKA będą mogli zwiedzić pojazd, sprawdzić jego wyposażenie, a nawet zasiąść na fotelu w kabinie maszynisty. Przygotowano dodatkowe atrakcje takie jak Quiz z nagrodami oraz gry i zabawy dla najmłodszych.

Łódza Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag S.A. 14 trzyczłonowych pojazdów Impuls2. To pojazdy nowoczesne, wyposażone w wiele udogodnień, do których już przyzwyczaili się pasażerowie ŁKA, takich jak klimatyzacja, biletomat, bezpłatne wifi, miejsca na rowery. Nowością jest strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis, defibrylatory i numeracja miejsc.

Pierwsze cztery pociągi trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa. Impulsy będą wykorzystywane na obecnych trasach ŁKA, a także nowych. ŁKA w grudniu uruchomi nowe połączenie ze Skierniewic do Łowicza. Wraz z marcową korektą rozkładu jazdy pociągi rozpoczną kursowanie do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.

Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł. brutto. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie 164 586 425,39 zł. Dostawca będzie odpowiedzialny również za utrzymanie pojazdów przez okres 12 lat.

Przyjdź i zobacz! Impuls2 wyrusza w województwo.

12.10 piątek
11:00 – 12:00 Dworzec w Koluszkach
12:30 – 14:40 Dworzec w Skierniewicach
15:10 – 16:00 Przystanek Łowicz Przedmieście

13.10 sobota
14:00 – 15:40 Dworzec w Pabianicach
16:15 – 16:55 Dworzec w Zduńskiej Woli
17:05 – 18:00 Dworzec w Sieradzu

14.10 niedziela
09:35 – 12:05 Dworzec w Piotrkowie

Od 3 grudnia Impuls 2 zacznie wozić pasażerów ŁKA

Ze względu na wzrost frekwencji podróżnych w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej spółka podjęła decyzję o wcześniejszym wdrożeniu do ruchu nowych pojazdów Impuls 2, które pierwotnie miały zacząć obsługę połączeń od 9 grudnia.

Pociągi zaczną kursować w najbliższy poniedziałek 3 grudnia. Będą obsługiwały poranne kursy pomiędzy Zgierzem a stacjami Łódź Widzew i Łódź Fabryczna. Nowe EZT zastąpią obecnie wykorzystywane przez ŁKA pojazdy FLIRT 3, które zostaną skierowane do wzmocnienia kursów o zwiększonej liczbie pasażerów.

Już w najbliższy poniedziałek mieszkańcy Zgierza i Łodzi, którzy skorzystają z porannych połączeń ŁKA odbędą podróż nowym pociągiem Impuls 2. Pojazd będzie kursował zgodnie z rozkładem:

Łódź Widzew – Zgierz, odjazd o godz. 05:20

Zgierz – Łódź Widzew, odjazd o godz. 06:19

Łódź Widzew – Zgierz, odjazd o godz. 06:40

Zgierz – Łódź Fabryczna, odjazd o godz. 07:11

Wcześniejsze wykorzystanie Impulsów jest konieczne z uwagi na wzrost liczby pasażerów w szczytowych kursach na linii sieradzkiej. Obecnie połączenia te obsługuje jeden pojazd FLIRT 3. Od poniedziałku 3 grudnia w podwójnym zestawieniu pojadą pociągi:

Sieradz – Zgierz, odjazd o godz. 05:34

Sieradz – Łódź Widzew, odjazd o godz. 06:54

Łódź Widzew – Sieradz, odjazd o godz. 18:22

Od 9 grudnia wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy pociągi Impuls2 będą kursowały na nowej trasie Skierniewice – Łowicz. Nowy tabor obsłuży także pozostałe połączenia ŁKA, zwłaszcza kursy w godzinach szczytu przewozowego.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag czternaście trzyczłonowych EZT-ów Impuls 2. Pierwsze cztery pojazdy zgodnie z harmonogramem zostały dostarczone w październiku 2018 r. Kolejne dziesięć przewoźnik otrzyma w przyszłym roku.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32875/od-poniedzialku-impuls-2-zacznie-wozic-pasazerow-lka.html

Od 9 grudnia będzie więcej połączeń

Wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi nowe połączenie Skierniewice – Łowicz, zwiększy także liczbę kursów na obecnie obsługiwanych trasach m.in. do Warszawy, Skierniewic i na terenie Łodzi. Na tory wyjadą cztery nowe ezety Impuls 2, które uzupełniły tabor przewoźnika.

 

W rozkładzie jazdy 2018/2019 przygotowanym wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego Województwem Łódzkim praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 14% i wyniesie ponad 3 miliony pociągokilometrów. Rozkład zakłada większą częstotliwość oraz cykliczność połączeń.

Spółka uruchomi sześć nowych połączeń na trasie Skierniewice – Łowicz z przystankami pośrednimi Mokra, Sierakowice Skierniewickie, Bełchów i Bobrowniki. Przewozy będą realizowane nowymi pojazdami Impuls 2.

Od grudnia zwiększy się także liczba połączeń ŁKA na obecnie obsługiwanych trasach:

  • Dodatkowe 2 pociągi na odcinku Łódź – Pabianice
  • Dodatkowe 2 pociągi na odcinku Łódź – Łowicz
  • Dodatkowe 22 pociągi na odcinku Łódź – Koluszki
  • Dodatkowe 8 pociągów na odcinku Łódź – Skierniewice
  • Dodatkowe 18 pociągów na odcinku Łódź – Zgierz

Zmiany w ofercie ŁKA pozytywnie odczują także mieszkańcy Łodzi. Dzięki wzajemnemu honorowaniu biletów MPK – ŁKA liczba pasażerów korzystających z kolei sukcesywnie wzrasta. Od 9 grudnia spółka zwiększy częstotliwość pociągów w mieście na najważniejszych ciągach komunikacyjnych:

  • Na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Radogoszcz Zachód w dni robocze zamiast 64 uruchomionych zostanie aż 80 pociągów. Poprawi to możliwość przemieszczania się mieszkańców w granicach miasta
  • Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska w dni robocze nadal będziemy uruchamiać aż 70 pociągów
  • Na odcinku Łódź Fabryczna – Łódź Andrzejów w dni robocze zamiast 22 uruchomionych zostanie 40 pociągów.

Z 14 do 18 zwiększy się liczba pociągów weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa. Pierwsze dwa połączenia zostaną uruchomione od 9 grudnia, kolejne dwa od marcowej korekty rozkładu jazdy.

Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu na tory wyjadą cztery nowe pojazdy Impuls 2. Pociągi obsłużą połączenia na nowej trasie Skierniewice – Łowicz, kursować będą także na obecnych trasach ŁKA.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag 14 trzyczłonowych pociągów Impuls 2.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32901/od-9-grudnia-bedzie-wiecej-polaczen-lka.html

Nagroda dla Impuls 2 podczas konkursu Dobry Wzór 2018

Elektryczny Zespół Trakcyjny IMPULS 2 nagrodzony w 25. jubileuszowej edycji konkursu Dobry Wzór 2018 przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Gratulujemy pozostałym nagrodzonym!

Źródło: Facebook: Newag Group

Prezentacja pociągu Impuls 2 w Łowiczu

Na prezentacje pociągu Impuls2 przyszło wiele osób, w tym Pan Emil Domińczak, który uwiecznił naszą wizytę w Łowiczu. Publikujemy dla Was jego relację. Oglądajcie i wspominajcie. Dziękujemy.

Zdjęcia: Emil Domińczak

Impuls ŁKA – jedyny polski EZT na targach w Berlinie

Cztery dni po premierze w Łodzi, pierwszy Impuls 2 – wyprodukowany przez Newag dla ŁKA – miał światową premierę na targach InnoTrans w Berlinie. Odwiedzający targi mogą oglądać polski EZT do piątku.

Zaprezentowane ezety o numerach 001 (w Łodzi) i 002 (w Berlinie) są pierwszymi z czternastu pojazdów kupionych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną w nowosądeckiej fabryce. Cztery pojazdy trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa. Kolejnych 10 składów ma być dostarczonych do połowy przyszłego roku.

36WEd stoi ustawiono na targowej bocznicy między push-pullem Skody, wyprodukowanym dla Deutche Bahn, oraz Talentem Bombardiera w malaturze kolei austriackich ÖBB. Impuls jest chętnie odwiedzany zarówno przez licznych uczestników targów z Polski oraz przez obcokrajowców.

Impuls 2 dla ŁKA ma 160 miejsc siedzących, w tym sześć uchylnych i jeździ z maksymalną prędkością do 160 km/godz. Nowe pojazdy będą wykorzystywane na obecnych trasach ŁKA, a także na nowych, m.in. ze Skierniewic do Łowicza i Kutna, do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.

Ezety zostały kupione dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł brutto, z czego wysokość dofinansowania otrzymanego przez ŁKA wynosi 164 586 425,39 zł.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32626/36wed-002—jedyny-polski-ezt-na-targach-w-berlinie.html

Najnowszy pociąg Impuls 2. Prezentacja na Dworcu Łódź Fabryczna

Tłumy łodzian powitały Impulsa 2 ŁKA

Na dworcu Łódź Fabryczna uroczyście zaprezentowano dziś wieczorem pierwszy ezt Impuls drugiej generacji. Mimo późnej pory zainteresowanie wydarzeniem ze strony łodzian było bardzo duże. Cztery egzemplarze trzyczłonowych Impulsów wejdą do służby w grudniu, pozostałych 10 ma być dostarczonych ŁKA w przyszłym roku.

– ŁKA wprowadziła rewolucję w funkcjonowaniu kolei i w nastawieniu mieszkańców do korzystania z niej – stwierdził marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Kontrakt z Newagiem to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, zgłaszane przez mieszkańców wschodniej i południowej części regionu. Dzięki nowym, komfortowym pociągom podwoimy potencjał taborowy ŁKA – dodał. Według przewidywań marszałka w tym roku przewozy ŁKA przekroczą granicę 5 mln pasażerów.

Prezes ŁKA Janusz Malinowski podkreślił znaczenie zakupu dla przewoźnika. – Od grudnia będziemy obsługiwać o 20% więcej połączeń, niż dotychczas. Pokazujemy, że nowoczesna kolej to panaceum na problem smogu i zatłoczenia dróg – zaznaczył. Wyraził zadowolenie z terminowej dostawy. – Impuls 2 skumulował w sobie wszystkie zalety pierwszej wersji. Mamy nadzieję, że będzie tak samo niezawodny – powiedział prezes Newagu Józef Michalik.

Zdjęcia: Roman Czubiński

Pociąg Impuls2 ŁKA i koncert Grzegorza Hyżego

ŁKA zaprasza w piątek, 14 września, na prezentację nowego pociągu Impuls2. Uświetni ją koncert Grzegorza Hyżego.

Powitanie pociągu rozpocznie się o godzinie 19.30 na peronie 2 Dworca Łódź Fabryczna. W blasku świateł i przy dźwiękach muzyki filmowej wjedzie nowy pociąg ŁKA Impuls2.

Ponieważ nie wszyscy zmieszczą się na peronie, pokaz pociągu będzie transmitowany do sceny na terenie EC 1 ( przy Centrum Nauki i Techniki). Po transmisji pokazu pociągu odbędzie się tu koncert Grzegorza Hyżego. W trakcie prawie dwugodzinnego koncertu piosenkarz zaśpiewa swoje największe przeboje.

Na zwiedzanie pociągu będzie możliwe na peronie drugim Dworca Łódź Fabryczna w godzinach 20 – 22.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie ma zapisów. Pociąg Impuls2 produkuje firma Newag. ŁKA zamówiła 14 takich trójczłonowych pociągów razem z 12-letnim serwisem za 267 mln zł razem. Baza pociągów będzie znajdowała się przy stacji Łódź Olechów. Pierwsze cztery pociągi trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa Nowe pociągi będą kursowały do Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, a w przyszłości także do Opoczna.

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/pociag-impuls2-lka-i-koncert-grzegorza-hyzego-zdjecia/ar/13482200

Pierwsze recenzje blogerów nowych pociągów Impuls2

Manewry i Odjazd 36WEd-001 (Impuls 2) ŁKA do Legnicy

Nowy pociąg dla ŁKA / New train for Lodz Agglomeration Railway

Przejazd Testowy 36WEd Impuls 2

Pierwszy Impuls 2 dla ŁKA zaprezentowany

Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Impuls 2 to nowy skład dla łódzkiego przewoźnika

W poniedziałek, 18 czerwca w fabryce Newag w Nowym Sączu pokazano nowy skład dla ŁKA. Łódzki przewoźnik jest pierwszym w Polsce, który będzie korzystał z Impulsów drugiej generacji.

Każdy z członów nowego Impulsa 2 będzie dłuższy o 60 cm. Jeden skład to tak naprawdę trzy wagony, co ma pozwolić na przewóz większej liczby pasażerów. Według zapewnień producenta, Impuls 2 ma być też bardziej niezawodny i komfortowy. Pasażerowie będą mogli sprawdzić, jak podróżuje się nowymi składami jeszcze w grudniu. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od Newagu 14 trzyczłonowych pojazdów. Jak zapewniają przedstawiciele ŁKA, nowe składy pozwolą na rozwój siatki połączeń o kolejne miasta.

Wagony pełne nowości

W pociągach dla ŁKA znajdą się także nieznane wcześniej atrakcje. Należy do nich m.in. strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry. Dla wygody pasażerów w składach zamontowano stoliki podokienne w układzie foteli vis-a-vis oraz wprowadzono numerację miejsc. W nowych Impulsach zamontowane będą także defibrylatory.

– Przygotowując przetarg na dostawę nowych pojazdów wzięliśmy pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia i sugestie pasażerów. Pociągi są bezstopniowe z dużą liczbą drzwi, co ma ułatwić wymianę pasażerów. Impulsy będą posiadały bezpłatne Wi Fi, gniazdka elektryczne  z ładowarkami usb, biletomaty, monitory i miejsca na rowery – mówi Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Z fabryki na tory

Skład rozpocznie testy w Krakowie, a na początku lipca na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Swoją europejską premierę pojazd będzie miał na Międzynarodowych Targach Kolejnictwa Innotrans w Berlinie. Łodzianie zobaczą nowy skład we wrześniu. Od grudnia Impulsy drugiej generacji będą kursowały po województwie łódzkim. Nowe pociągi wyruszą do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego. ŁKA obsłuży także połączenia na trasie Skierniewice-Łowicz-Kutno w północnej części województwa.

Wartość zamówienia to prawie 267 mln zł, z czego 164 mln pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Firma Newag będzie także odpowiedzialna za utrzymanie pojazdów przez 12 lat.

Źródło: https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23560803,lodzka-kolej-aglomeracyjna-w-fabryce-w-nowym-saczu-zaprezentowano.html

Aby wczytać starsze wpisy proszę wybrać poniżej…