Informacje prasowe

Łatwe Kolejowe ABC – Nowy rozkład jazdy

Poniżej prezentujemy odcinek Łatwego olejowego Abecadła poświęconego nowemu rozkładowi jazdy.

Od 3 grudnia Impuls 2 zacznie wozić pasażerów ŁKA

Ze względu na wzrost frekwencji podróżnych w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej spółka podjęła decyzję o wcześniejszym wdrożeniu do ruchu nowych pojazdów Impuls 2, które pierwotnie miały zacząć obsługę połączeń od 9 grudnia.

Pociągi zaczną kursować w najbliższy poniedziałek 3 grudnia. Będą obsługiwały poranne kursy pomiędzy Zgierzem a stacjami Łódź Widzew i Łódź Fabryczna. Nowe EZT zastąpią obecnie wykorzystywane przez ŁKA pojazdy FLIRT 3, które zostaną skierowane do wzmocnienia kursów o zwiększonej liczbie pasażerów.

Już w najbliższy poniedziałek mieszkańcy Zgierza i Łodzi, którzy skorzystają z porannych połączeń ŁKA odbędą podróż nowym pociągiem Impuls 2. Pojazd będzie kursował zgodnie z rozkładem:

Łódź Widzew – Zgierz, odjazd o godz. 05:20

Zgierz – Łódź Widzew, odjazd o godz. 06:19

Łódź Widzew – Zgierz, odjazd o godz. 06:40

Zgierz – Łódź Fabryczna, odjazd o godz. 07:11

Wcześniejsze wykorzystanie Impulsów jest konieczne z uwagi na wzrost liczby pasażerów w szczytowych kursach na linii sieradzkiej. Obecnie połączenia te obsługuje jeden pojazd FLIRT 3. Od poniedziałku 3 grudnia w podwójnym zestawieniu pojadą pociągi:

Sieradz – Zgierz, odjazd o godz. 05:34

Sieradz – Łódź Widzew, odjazd o godz. 06:54

Łódź Widzew – Sieradz, odjazd o godz. 18:22

Od 9 grudnia wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy pociągi Impuls2 będą kursowały na nowej trasie Skierniewice – Łowicz. Nowy tabor obsłuży także pozostałe połączenia ŁKA, zwłaszcza kursy w godzinach szczytu przewozowego.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag czternaście trzyczłonowych EZT-ów Impuls 2. Pierwsze cztery pojazdy zgodnie z harmonogramem zostały dostarczone w październiku 2018 r. Kolejne dziesięć przewoźnik otrzyma w przyszłym roku.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32875/od-poniedzialku-impuls-2-zacznie-wozic-pasazerow-lka.html

Od 9 grudnia będzie więcej połączeń

Wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi nowe połączenie Skierniewice – Łowicz, zwiększy także liczbę kursów na obecnie obsługiwanych trasach m.in. do Warszawy, Skierniewic i na terenie Łodzi. Na tory wyjadą cztery nowe ezety Impuls 2, które uzupełniły tabor przewoźnika.

 

W rozkładzie jazdy 2018/2019 przygotowanym wspólnie z organizatorem publicznego transportu zbiorowego Województwem Łódzkim praca eksploatacyjna Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zwiększy się o 14% i wyniesie ponad 3 miliony pociągokilometrów. Rozkład zakłada większą częstotliwość oraz cykliczność połączeń.

Spółka uruchomi sześć nowych połączeń na trasie Skierniewice – Łowicz z przystankami pośrednimi Mokra, Sierakowice Skierniewickie, Bełchów i Bobrowniki. Przewozy będą realizowane nowymi pojazdami Impuls 2.

Od grudnia zwiększy się także liczba połączeń ŁKA na obecnie obsługiwanych trasach:

  • Dodatkowe 2 pociągi na odcinku Łódź – Pabianice
  • Dodatkowe 2 pociągi na odcinku Łódź – Łowicz
  • Dodatkowe 22 pociągi na odcinku Łódź – Koluszki
  • Dodatkowe 8 pociągów na odcinku Łódź – Skierniewice
  • Dodatkowe 18 pociągów na odcinku Łódź – Zgierz

Zmiany w ofercie ŁKA pozytywnie odczują także mieszkańcy Łodzi. Dzięki wzajemnemu honorowaniu biletów MPK – ŁKA liczba pasażerów korzystających z kolei sukcesywnie wzrasta. Od 9 grudnia spółka zwiększy częstotliwość pociągów w mieście na najważniejszych ciągach komunikacyjnych:

  • Na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Radogoszcz Zachód w dni robocze zamiast 64 uruchomionych zostanie aż 80 pociągów. Poprawi to możliwość przemieszczania się mieszkańców w granicach miasta
  • Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź Kaliska w dni robocze nadal będziemy uruchamiać aż 70 pociągów
  • Na odcinku Łódź Fabryczna – Łódź Andrzejów w dni robocze zamiast 22 uruchomionych zostanie 40 pociągów.

Z 14 do 18 zwiększy się liczba pociągów weekendowej oferty ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa. Pierwsze dwa połączenia zostaną uruchomione od 9 grudnia, kolejne dwa od marcowej korekty rozkładu jazdy.

Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu na tory wyjadą cztery nowe pojazdy Impuls 2. Pociągi obsłużą połączenia na nowej trasie Skierniewice – Łowicz, kursować będą także na obecnych trasach ŁKA.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag 14 trzyczłonowych pociągów Impuls 2.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32901/od-9-grudnia-bedzie-wiecej-polaczen-lka.html

Nagroda dla Impuls 2 podczas konkursu Dobry Wzór 2018

Elektryczny Zespół Trakcyjny IMPULS 2 nagrodzony w 25. jubileuszowej edycji konkursu Dobry Wzór 2018 przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Gratulujemy pozostałym nagrodzonym!

Źródło: Facebook: Newag Group

Prezentacja pociągu Impuls 2 w Łowiczu

Na prezentacje pociągu Impuls2 przyszło wiele osób, w tym Pan Emil Domińczak, który uwiecznił naszą wizytę w Łowiczu. Publikujemy dla Was jego relację. Oglądajcie i wspominajcie. Dziękujemy.

Zdjęcia: Emil Domińczak

Impuls ŁKA – jedyny polski EZT na targach w Berlinie

Cztery dni po premierze w Łodzi, pierwszy Impuls 2 – wyprodukowany przez Newag dla ŁKA – miał światową premierę na targach InnoTrans w Berlinie. Odwiedzający targi mogą oglądać polski EZT do piątku.

Zaprezentowane ezety o numerach 001 (w Łodzi) i 002 (w Berlinie) są pierwszymi z czternastu pojazdów kupionych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną w nowosądeckiej fabryce. Cztery pojazdy trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa. Kolejnych 10 składów ma być dostarczonych do połowy przyszłego roku.

36WEd stoi ustawiono na targowej bocznicy między push-pullem Skody, wyprodukowanym dla Deutche Bahn, oraz Talentem Bombardiera w malaturze kolei austriackich ÖBB. Impuls jest chętnie odwiedzany zarówno przez licznych uczestników targów z Polski oraz przez obcokrajowców.

Impuls 2 dla ŁKA ma 160 miejsc siedzących, w tym sześć uchylnych i jeździ z maksymalną prędkością do 160 km/godz. Nowe pojazdy będą wykorzystywane na obecnych trasach ŁKA, a także na nowych, m.in. ze Skierniewic do Łowicza i Kutna, do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska.

Ezety zostały kupione dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł brutto, z czego wysokość dofinansowania otrzymanego przez ŁKA wynosi 164 586 425,39 zł.

Źródło: https://kurierkolejowy.eu/aktualnosci/32626/36wed-002—jedyny-polski-ezt-na-targach-w-berlinie.html

Najnowszy pociąg Impuls 2. Prezentacja na Dworcu Łódź Fabryczna

Tłumy łodzian powitały Impulsa 2 ŁKA

Na dworcu Łódź Fabryczna uroczyście zaprezentowano dziś wieczorem pierwszy ezt Impuls drugiej generacji. Mimo późnej pory zainteresowanie wydarzeniem ze strony łodzian było bardzo duże. Cztery egzemplarze trzyczłonowych Impulsów wejdą do służby w grudniu, pozostałych 10 ma być dostarczonych ŁKA w przyszłym roku.

– ŁKA wprowadziła rewolucję w funkcjonowaniu kolei i w nastawieniu mieszkańców do korzystania z niej – stwierdził marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. – Kontrakt z Newagiem to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, zgłaszane przez mieszkańców wschodniej i południowej części regionu. Dzięki nowym, komfortowym pociągom podwoimy potencjał taborowy ŁKA – dodał. Według przewidywań marszałka w tym roku przewozy ŁKA przekroczą granicę 5 mln pasażerów.

Prezes ŁKA Janusz Malinowski podkreślił znaczenie zakupu dla przewoźnika. – Od grudnia będziemy obsługiwać o 20% więcej połączeń, niż dotychczas. Pokazujemy, że nowoczesna kolej to panaceum na problem smogu i zatłoczenia dróg – zaznaczył. Wyraził zadowolenie z terminowej dostawy. – Impuls 2 skumulował w sobie wszystkie zalety pierwszej wersji. Mamy nadzieję, że będzie tak samo niezawodny – powiedział prezes Newagu Józef Michalik.

Zdjęcia: Roman Czubiński

Pociąg Impuls2 ŁKA i koncert Grzegorza Hyżego

ŁKA zaprasza w piątek, 14 września, na prezentację nowego pociągu Impuls2. Uświetni ją koncert Grzegorza Hyżego.

Powitanie pociągu rozpocznie się o godzinie 19.30 na peronie 2 Dworca Łódź Fabryczna. W blasku świateł i przy dźwiękach muzyki filmowej wjedzie nowy pociąg ŁKA Impuls2.

Ponieważ nie wszyscy zmieszczą się na peronie, pokaz pociągu będzie transmitowany do sceny na terenie EC 1 ( przy Centrum Nauki i Techniki). Po transmisji pokazu pociągu odbędzie się tu koncert Grzegorza Hyżego. W trakcie prawie dwugodzinnego koncertu piosenkarz zaśpiewa swoje największe przeboje.

Na zwiedzanie pociągu będzie możliwe na peronie drugim Dworca Łódź Fabryczna w godzinach 20 – 22.

Wydarzenie jest bezpłatne, nie ma zapisów. Pociąg Impuls2 produkuje firma Newag. ŁKA zamówiła 14 takich trójczłonowych pociągów razem z 12-letnim serwisem za 267 mln zł razem. Baza pociągów będzie znajdowała się przy stacji Łódź Olechów. Pierwsze cztery pociągi trafią do Łodzi do końca października, a od grudnia będą z nich korzystać mieszkańcy Łodzi i województwa Nowe pociągi będą kursowały do Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego, a w przyszłości także do Opoczna.

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/pociag-impuls2-lka-i-koncert-grzegorza-hyzego-zdjecia/ar/13482200

Pierwszy pociąg Impuls2. Newag zaprezentował skład wyprodukowany dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Fabryka Newag z Nowego Sącza zaprezentowała pierwszy pociąg Impuls2, który trafi do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Zobacz jak wygląda pierwszy oficjalny wjazd nowego pociągu.

W fabryce Newag w Nowym Sączu zaprezentowany został po raz pierwszy pociąg Impuls2. Będzie jeździł w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. ŁKA zamówiła 14 trójczłonowych pociągów Impuls2 za 266 mln zł. W tej kwocie jest również wliczona usługa 12-letniego serwisowania. Baza pociągów będzie znajdowała się przy stacji Łódź Olechów. Nowe pociągi będą kursowały do Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i po elektryfikacji linii do Opoczna. Wzmocnia również inne linie ŁKA.

Oficjalna prezentacja nowego pociągu firmy Newag odbyła się przy fanfarach, błyskających światłach i muzyce. – To ważny dzień dla województwa łódzkiego i ŁKA. To kolejny krok do rozwoju samorządowego przewoźnika – powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień dodając, że jest pod wrażeniem nowego taboru u producenta, który buduje wagony metra w Sofii, lokomotywy dla PKP Intercity i Cargo, a także pociągi dla wielu przewoźników samorządowych. – To drugi impuls – mówi Janusz Malinowski, prezes ŁKA. – Pierwszym impulsem było utworzenie ŁKA. Teraz mamy drugi impuls – Impuls2.

Nowe pociągi odbiegają od Impulsów1, które Newag produkuje od 10 lat. firma postanowiła unowocześnić tabor, aby był bardziej funkcjonalny i miał lepsze parametry eksploatacyjne. Udało się zmniejszyć masę pociągu. Poprawiono komfort w kabinie maszynistów. Jest nowa konstrukcja nadwozia, dzięki czemu pociągi są dłuższe i mają więcej miejsc siedzących. Impuls2 ma 160 miejsc, w tym 6 uchylnych. Pociągi są dostosowane do prędkości 160 km/h. Jest klimatyzacja i ogrzewanie, które regulują czujniki. Jest internet bezprzewodowy i ulepszony system informacji pasażerskiej. Zmieniono układ jezdny. Są nowoczesne wózki na tzw. poduszkach powietrznych, co zapewnia komfort jazdy. Układ hamulcowy jest najnowocześniejszym rozwiązaniem na świecie, dzięki czemu skróciła się droga hamowania. Testy bezpieczeństwa wskazały, że pociągi są odporne na ściskanie i rozciąganie. W najbliższym czasie pociąg, który został zaprezentowany w Nowym Sączu, przejdzie testy w Żmigrodzie. Jeśli będą pomyślne, tp pociąg we wrześniu zostanie dostarczony do Łodzi. ŁKA zamierza w 2020 roku przewieźć 8 mln pasażerów. Jest to możliwe, bo w ubiegłym roiku spółka przewiozła o 53 proc. pasażerów więcej, niż rok wcześniej. W tym roku ŁKA planuje wzrost liczby pasażerów o 20 proc.

Zdjęcia: Marcin Bereszczyński

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/pierwszy-pociag-impuls2-newag-zaprezentowal-sklad-wyprodukowany-dla-lodzkiej-kolei-aglomeracyjnej-zdjecia/ar/13269205

Premiera pociągu Impuls2 wyprodukowanego przez Newag dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprezentowała wczoraj nowy pociąg Impuls2, który został wyprodukowany w fabryce Newag w Nowym Sączu. ŁKA zamówiła 14 trójczłonowych pociągów Impuls2 za 267 mln zł.  Po premierze pociągu odbył się koncert Grzegorza Hyżego.

W blasku świateł i przy dźwiękach muzyki filmowej wjechał na peron 2 dworca Łódź Fabryczna nowy pociąg ŁKA Impuls2. To pierwszy wyprodukowany pociąg drugiej generacji. Jest dłuższy, jeszcze bardziej niezawodny i komfortowy od pociągów jeżdżących obecnie w barwach ŁKA. Łodzianie, którzy licznie przybyli na premierę nowego pociągu, mieli możliwość wejścia do wnętrza i sprawdzenia, w jakich warunkach będą wkrótce podróżować.

Drugi pociąg wyprodukowany dla ŁKA pojechał do Berlina, gdzie będzie prezentowany na targach kolejowych, jako przykład polskiego przemysłu kolejowego. Newag chce zachęcić europejskich przewoźników do zakupu takich pociągów, jakie zamówiła ŁKA. Kolejne dwa pociągi mają być dostarczone do końca października. Od grudnia cztery składy wzmocnią połączenia na obecnych liniach. ŁKA zwiększy wtedy liczbę połączeń o 20 proc. W marcu przyszłego roku będzie zmiana rozkładu jazdy i wtedy rozpoczną się połączenia ŁKA z Łodzi do do Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego i po elektryfikacji linii do Opoczna. Utworzone ma być nowa linia nowego połączenia Skierniewice – Łowicz – Kutno. Kolejnych 10 pociągów ma być dostarczonych do połowy przyszłego roku. Trafią na nowe linie. Impuls2 ma 160 miejsc, w tym 6 uchylnych. Pociągi są dostosowane do prędkości 160 km/h. Jest klimatyzacja i ogrzewanie, które regulują czujniki. Impulsy będą posiadały bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne z ładowarkami usb, biletomaty, monitory i miejsca na rowery. W pociągach jest strefa dziecięca ze stołem do gry planszowej i kostką do gry. Obecnie ŁKA ma w swojej flocie 20 pociągów wyprodukowanych przez firmę Stadler. Nowy tabor pozwoli przewozić jeszcze więcej pasażerów. W tym roku ŁKA planuje przewieźć 5 mln pasażerów. Dla porównania w ubiegłym roku spółka przewiozła 3,5 mln pasażerów. – ŁKA zajęła pierwsze miejsce w kraju pod względem przyrostu pasażerów – pochwalił się Janusz Malinowski, prezes ŁKA. – Szukamy panaceum na smog, korki, wypadki i czas podróży. Ten problem rozwiążą nowe pociągi. Miasta, gdzie dobrze się mieszka, jak Kopenhaga, Barcelona, czy Wiedeń mają wygodny i sprawny transport szynowy. My też taki mamy.

Zdjęcia: Krzysztof Szymczak

Źródło: https://dzienniklodzki.pl/premiera-pociagu-impuls2-wyprodukowanego-przez-newag-dla-lodzkiej-kolei-aglomeracyjnej-zdjecia/ar/13494973

Premiera pociągu Impuls2

Atrakcją premiery będzie koncert Grzegorza Hyżego!

14 września EC1 godz. 19:30 Premiera nowego pociągu Impuls2, który już wkrótce pojawi się na trasach województwa łódzkiego i hipnotyzujące przeboje Grzegorza Hyżego, które królują na listach przebojów. Do tego postindustrialne przestrzenie dawnej elektrociepłowni EC1.  Będzie moc! 

Wydarzenie rozpocznie się na Dworcu Łódź Fabryczna, na który uroczyście wjedzie nowy pociąg ŁKA Impuls2. Transmisję z wjazdu będzie można oglądać na telebimie umieszczonym przy koncertowej scenie na terenie EC1 w sąsiedztwie Centrum Nauki i Techniki.  Właśnie tutaj po prezentacji pociągu  rozpocznie się koncert Grzegorza Hyżego, który zaśpiewa swoje największe przeboje.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Łodzi i województwa łódzkiego.

To będzie najbardziej energetyczne wydarzenie września!

Wstęp wolny!

Źródło: https://lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Premiera-pociagu-Impuls2/

Impuls 2 dla ŁKA

W Fabryce Newag w Nowym Sączu odbyła się dziś oficjalna prezentacja pociągu Impuls 2 dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Przewoźnik jako pierwszy w Polsce otrzyma pociąg nowej generacji. Impuls 2 będzie dłuższy, jeszcze bardziej niezawodny i komfortowy. Od grudnia będą z nich korzystać pasażerowie.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od Newagu 14 trzyczłonowych pojazdów. Pierwszy pojazd został oficjalnie zaprezentowany 18 czerwca w nowosądeckiej fabryce. Pod koniec czerwca pojazd rozpocznie testy w Krakowie, na początku lipca na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Europejska premiera pojazdu odbędzie się w Berlinie podczas Międzynarodowych Targach Kolejnictwa Innotrans. We wrześniu zaprezentowany zostanie także w Łodzi.

Dostawa pojazdów Impuls 2 rozpocznie drugi etap rozwoju Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowe pociągi pozwolą na rozwój siatki połączeń o kolejne miasta województwa łódzkiego. Dzięki ŁKA i rekordowym wynikom przewiezionych pasażerów za 2017 rok Łódzkie odnotowało najwyższy ze wszystkich województw wzrost ruchu kolejowego w Polsce – mówi Witold Stępień, marszałek Województwa Łódzkiego. Jak widać mieszkańcy doceniają nowoczesny tabor i wysoki komfort podróży – dodaje.

Impulsy to pociągi nowoczesne. Różnice w stosunku do pojazdów pierwszej generacji są zauważalne.

Cieszymy się, że możemy dzisiaj w obecności Pana Marszałka Witolda Stępnia oraz Prezesa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusza Malinowskiego, zaprezentować pierwszy z pojazdów Impuls 2 wyprodukowanych dla woj. łódzkiego. Wierzymy, że wieloletnie doświadczenia eksploatacyjne Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych IMPULS dają gwarancję bardzo wysokiej dostępności i niezawodności pojazdów Impuls drugiej generacji. Prezentowany pojazd spełnia wszystkie wymagania Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (2014), gwarantując pasażerom komfortową i bezpieczną podróż – mówi Józef Michalik, Wiceprezes NEWAG S.A.

W pociągach dla ŁKA znajdą się także nowości takie jak strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis, defibrylatory i numeracja miejsc.

Przygotowując przetarg na dostawę nowych pojazdów wzięliśmy pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenia i sugestie pasażerów. Przewozimy coraz więcej osób i stąd decyzja o zamówieniu dłuższych, trzyczłonowych pojazdów – powiedział Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – Największa frekwencja występuje w obszarze aglomeracji łódzkiej, dlatego pociągi są bezstopniowe z dużą ilością drzwi, co mam ułatwić wymianę pasażerów. Stawiamy na nowoczesność i komfort – Impulsy będą posiadały bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne z ładowarkami usb, biletomaty, monitory i miejsca na rowery – dodał.

Od grudnia nowe pociągi będą kursowała po województwie łódzkim. Impulsy wyruszą do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego. ŁKA obsłuży także połączenia na trasie Skierniewice – Łowicz – Kutno w północnej części województwa.

Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł. brutto. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie  164 586 425,39 zł. Dostawca będzie odpowiedzialny również za utrzymanie pojazdów przez okres 12 lat.

źródło: https://lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Impuls-2-dla-LKA/

Nowy Impuls 2 dla ŁKA. Newag postawił poprzeczkę wysoko

28 lutego 2017 roku Łódzka Kolej Aglomeracyjna, po burzliwym przetargu, podpisała z nowosądeckim Newagiem umowę na dostawę pierwszych Impulsów drugiej generacji dla polskiego klienta. 18 czerwca 2018 pokazano pierwszy zbudowany pojazd. Mieliśmy okazję dokładnie mu się przyjrzeć.
To pierwsza publiczna prezentacja nowych pociągów dla ŁKA. Od razu widać, że Newag wyciągnął wnioski z, i tak bardzo udanej, konstrukcji Impulsa pierwszej generacji. Czym różni się Impuls 2 od poprzednika?
Dłuższy, lżejszy i ma być tańszy w utrzymaniu

Przede wszystkim każdy człon Impulsa 2 dla ŁKA (jest to pojazd trójczłonowy) jest dłuższy o 60 cm niż w Impulsie pierwszej generacji. To niewiele, ale pozwala zabrać na pokład kilkunastu pasażerów więcej. Co istotne – pomimo wydłużenia członów ograniczono ich wagę. Zmieniła się także konstrukcja kabiny oraz wygląd czoła pojazdu. Poza walorami estetycznymi, przyniosło to korzyść w postaci jeszcze lepszego miejsca pracy maszynisty, dysponującego też lepszą widocznością.

– Nowy Impuls w przyszłości będzie mógł być bimodalny, dzięki modułowości konstrukcji. Naszym celem była taka budowa Impulsa 2, aby zwiększyć cykle międzyprzeglądowe, aby stał się mniej wymagający i kosztowny w utrzymaniu. Pojazd otrzymał też informację pasażerską najnowszej generacji – mówił Maciej Górowski, kierownik badań i rozwoju w Newagu.

Świetne wnętrze

W środku pociąg robi rewelacyjne wrażenie. Bardzo dbała o to ŁKA umieszczając w Nowym Sączu na stałe aż dwóch komisarzy do patrzenia na ręce producentowi. Impuls 2 jest wykończony w sposób, którego nie powstydził by się żaden światowej klasy producent taboru. Próbowaliśmy wyszukać jakieś niedoróbki produkcyjne jednak okazało się to bezskuteczne. Materiały wykończeniowe na które składa się sufit, podłogi, ściany boczne, są wysokiej jakości, fotele są bardzo przyzwoite i oferują bardzo dużo miejsca na nogi. Silną stroną ezt jest spora ilość światła, które wpada do pojazdu, ciekawie wyglądają podsufitowe panele z oświetleniem. Nasze subiektywne zdanie jest takie, że to chyba najładniejszy pojazd, jaki wyjechał z nowosądeckiej fabryki.

ŁKA zażyczyła sobie montażu kurtyn powietrznych przy wejściach które zadbają o komfort termiczny pociągów w upały i zimą. W ezt jest oczywiście miejsce dla wózków inwalidzkich oraz rowerów (uchwyty są trzy, ale rowerów zmieści się w tej przestrzeni przynajmniej dwa razy więcej). Niesamowite jest miejsc dla rodziców z dziećmi z grą planszową wbudowaną w stolik, z obrotową, na stałe zamontowaną kostką do gry. Jest też automat biletowy.

Teraz pociąg trafi na testy w pobliżu Krakowa, później pojedzie do Żmigrodu, aby zdobyć homologacje do kursowania z pasażerami – powiedział Józef Michalik, wiceprezes Newagu.

Długa historia przetargu

Przetarg na 14 pociągów regionalnych dla ŁKA miał kilka zwrotów akcji. Najpierw dostawcą miał być Stadler, ale wybór ten został unieważniony i łódzki operator podpisał umowę z Newagiem. Przeciwko temu protestował Stadler, a ostatecznie sprawa ma swój finał w sądzie (więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Impulsy 2 mają 65 metrów długości (są trójczłonowe). Mogą rozpędzić się do 160 km/h, na pokładzie mają zainstalowany system ETCS poziomu II. Pierwsze 4 ezt mają rozpocząć kursowanie najpóźniej od grudnia 2018, kolejnych 10 sztuk musi dojechać do zamawiającego do połowy 2019 r.

Zamówienie obejmuje dostawę jednostek oraz usługę ich utrzymania do poziomu P4 przez 12 lat od momentu dostarczenia (do połowy 2029 r.). W przetargu założono, że pociąg ma wytrzymać 35-letnią eksploatację, lub przejazd 4 milionów kilometrów. Wszystkie pociągi wraz z usługą kosztowały 266 mln zł.

Łódzkie: Nowe pociągi Impuls 2 na trasach ŁKA – od grudnia

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zakupiła 14 nowych pociągów Impuls 2, które powstaną w Fabryce Newag w Nowym Sączu. Wartość zamówienia to prawie 267 mln zł, z czego ponad 164 mln zł to pieniądze z UE. Pierwsze pojazdy nowej generacji wyjadą na trasy w Łódzkiem w grudniu.

„Dostawa pojazdów Impuls 2 rozpocznie drugi etap rozwoju Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). Nowe pociągi pozwolą na rozwój siatki połączeń o kolejne miasta województwa łódzkiego. Dzięki ŁKA i rekordowym wynikom przewiezionych pasażerów za 2017 rok, Łódzkie odnotowało najwyższy ze wszystkich województw wzrost ruchu kolejowego w Polsce” – podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Impuls 2 to trzyczłonowy pociąg nowej generacji, jak podaje producent, dłuższy, jeszcze bardziej niezawodny i komfortowy niż jego poprzednia wersja, spełniający też wszystkie wymagania Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności (2014). W tym tygodniu pierwszy pojazd został oficjalnie zaprezentowany w nowosądeckiej fabryce, natomiast jeszcze w czerwcu rozpoczną się jego testy w Krakowie, a potem na torze doświadczalnym w Żmigrodzie.

Wartość zamówienia obejmującego dostawę 14 nowych pociągów oraz ich utrzymanie przez 12 lat, wynosi prawie 267 mln zł, przy czym na realizację projektu ŁKA uzyskała ponad 164 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Jak wyjaśnił prezes ŁKA Janusz Malinowski, pod szyldem przewoźnika podróżuje coraz więcej pasażerów – stąd decyzja o zamówieniu dłuższych, trzyczłonowych pojazdów.

„Największa frekwencja występuje w obszarze aglomeracji łódzkiej, dlatego pociągi są bezstopniowe, z dużą liczbą drzwi, co ma ułatwić wymianę pasażerów. Stawiamy na nowoczesność i komfort – Impulsy będą miały bezpłatne wifi, gniazdka elektryczne z ładowarkami usb, biletomaty, monitory i miejsca na rowery” – dodał.

Wyprodukowane dla ŁKA pociągi będą mieć także nowości, takie jak strefa dziecięca ze stołem z nadrukiem gry planszowej i kostką do gry, stoliki podokienne w układzie foteli vis a vis i defibrylatory.

Planuje się, że pierwsze cztery Impulsy 2 wyruszą do Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego w grudniu. ŁKA obsłuży nimi także połączenia na trasie Skierniewice – Łowicz – Kutno w północnej części regionu. Wszystkie zamówione pojazdy mają być dostarczone do końca przyszłego roku.

Europejska premiera Impulsu 2 ma odbyć się w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Kolejnictwa Innotrans. We wrześniu zaprezentowany zostanie także w Łodzi; ŁKA będzie pierwszym w kraju przewoźnikiem, w którego taborze ma jeździć ten pojazd. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska,

źródło: http://forsal.pl/artykuly/1141200,lodzkie-nowe-pociagi-impuls-2-na-trasach-lka-od-grudnia.html

Impuls 2 ŁKA na testach w Żmigrodzie

Nowy Impuls 2 dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej jest już na testach w Żmigrodzie.

18 czerwca 2018 w Nowym Sączu zaprezentowano pierwszy zbudowany Elektryczny Zespół Trakcyjny Impuls 2 dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od początku lipca pojazd jest już testowany na torze Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie. Zdjęcia z testów nadesłał do nas Czytelnik.

Jak informuje „Rynek Kolejowy” Aldona Kuźma z Newagu, z końcem czerwca nowy Impuls przeszedł w Krakowie testy stacjonarne hamulca, a testy w Żmigrodzie rozpoczęły się z początkiem lipca. Potrwają do połowy sierpnia. – Pojazd Impuls 2 przejdzie badania statyczne i dynamiczne, a w tym: badania hałasu, pantografu, ETCS, zakłóceń, klimatyzacji oraz badania ruchowe hamulca – informuje przedstawicielka producenta.

Pierwsze 4 szt. mają rozpocząć kursowanie najpóźniej od grudnia 2018, kolejnych 10 sztuk musi dojechać do zamawiającego do połowy 2019 r.

fot. Aleksander Kędzierski

źródło: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/impuls-2-lka-na-testach-w-zmigrodzie-87772.html

Pierwsze pociągi Impuls już w barwach ŁKA

W fabryce Newag w Nowym Sączu trwa produkcja czterech pierwszych pociągów Impuls II dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pudła pojazdów są już pomalowane i w barwy przewoźnika. Pojazdy będą gotowe w maju. Od czerwca planowane są jazdy testowe. ŁKA jest pierwszym polskim przewoźnikiem, który otrzyma pociągi Impuls nowej, drugiej generacji.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag 14 trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pojazdy wyposażone będą w wiele udogodnień dla pasażerów takich jak klimatyzacja, wifi, miejsca na rowery, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory. W każdym znajdować się będzie 160 miejsc siedzących. Dostawca pociągów będzie również odpowiedzialny za ich serwisowanie przez okres 12 lat. Impulsy będą obsługiwać połączenia w województwie łódzkim.

Badania homologacyjne już latem

– Łódzka Kolej Aglomeracyjna intensywnie się rozwija i potrzebuje nowych pociągów. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego mogliśmy zamówić bardziej pojemne pojazdy, z których już za kilka miesięcy będą korzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. Cieszę się, że będą to pociągi nowoczesne i komfortowe, bo ŁKA już przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości podróży – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

– Produkcja pojazdów odbywa się zgodnie z harmonogramem. Pierwszy z czternastu pojazdów jest pomalowany a obecnie trwa w nim zabudowa podłogi. W okresie wakacyjnym przejdzie badania dopuszczające do eksploatacji w Żmigrodzie. Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako pierwszy polski przewoźnik otrzyma nasz flagowy produkt w nowej wersji. Impuls II charakteryzuje się między innymi zwiększoną pojemnością, wyższą trwałością i niezawodnością – powiedział Józef Michalik, wiceprezes zarządu Newagu.

W czerwcu rozpoczną się testy pojazdu na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Pod koniec wakacji Impuls odbędzie jazdy próbne również w województwie łódzkim.

Impulsy pomogą uruchomić nowe połączenia

– Czekamy na pierwszą partię pojazdów, która ma do nas trafić w październiku. W grudniu br. pociągi trafią do eksploatacji. Planujemy wtedy uruchomienie nowego połączenia Skierniewice – Łowicz – Kutno. Impulsy uzupełnią także tabor wykorzystywany na obecnych trasach – powiedział Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Drugą partię pojazdów – 10 sztuk ŁKA otrzyma w 2019 roku. Pozwoli to na uruchomienia nowych tras z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa, Radomska, a po elektryfikacji linii nr 25, również do Opoczna.

Newag został wyłoniony w ramach postępowania na „Dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania w ramach projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II”. Wartość projektu to 262 474 072,40 zł. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z RPO Województwa Łódzkiego w kwocie 181 543 925,39 zł.

 źródło: http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pierwsze-pociagi-impuls-juz-w-barwach-lka-zdjecia-86581.html

Pierwsze pociągi IMPULS

W fabryce Newag w Nowym Sączu trwa produkcja czterech pierwszych pociągów Impuls II dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pudła pojazdów są już pomalowane w barwy przewoźnika. Pojazdy będą gotowe w maju. Od czerwca planowane są jazdy testowe. ŁKA jest pierwszym polskim przewoźnikiem, który otrzyma pociągi Impuls nowej, drugiej generacji.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zamówiła od firmy Newag S.A 14 trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pojazdy wyposażone będą w wiele udogodnień dla pasażerów takich jak klimatyzacja, wifi, miejsca na rowery, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz defibrylatory. W każdym znajdować się będzie 160 miejsc siedzących. Dostawca pociągów będzie również odpowiedzialny za ich serwisowanie przez okres 12 lat. Impulsy będą obsługiwać połączenia w województwie łódzkim.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna intensywnie się rozwija i potrzebuje nowych pociągów. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego mogliśmy zamówić bardziej pojemne pojazdy, z których już za kilka miesięcy będą korzystać mieszkańcy województwa łódzkiego. Cieszę się, że będą to pociągi nowoczesne i komfortowe, bo ŁKA już przyzwyczaiła nas do wysokiej jakości podróży. – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Produkcja pojazdów odbywa się zgodnie z harmonogramem. Pierwszy z czternastu pojazdów jest pomalowany a obecnie trwa w nim zabudowa podłogi. W okresie wakacyjnym przejdzie badania dopuszczające do eksploatacji w Żmigrodzie. Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako pierwszy polski przewoźnik otrzyma nasz flagowy produkt w nowej wersji. Impuls II charakteryzuje się między innymi zwiększoną pojemnością, wyższą trwałością
i niezawodnością. – powiedział Józef Michalik, Wiceprezes Zarządu NEWAG S.A.

W czerwcu rozpoczną się testy pojazdu na torze doświadczalnym w Żmigrodzie. Pod koniec wakacji Impuls odbędzie jazdy próbne również w województwie łódzkim.

Czekamy na pierwszą partię pojazdów, która ma do nas trafić w październiku. W grudniu br. pociągi trafią do eksploatacji. Planujemy wtedy uruchomienie nowego połączenia Skierniewice – Łowicz – Kutno. Impulsy uzupełnią także tabor wykorzystywany na obecnych trasach. – powiedział Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Drugą partię pojazdów – 10 sztuk ŁKA otrzyma w 2019 roku. Pozwoli to na uruchomienia nowych tras z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa, Radomska, a po elektryfikacji linii nr 25 również do Opoczna.

Newag S.A został wyłoniony w ramach postępowania na „Dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania w ramach projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II”. Wartość projektu to 262 474 072,40 zł. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z RPO Województwa Łódzkiego w kwocie 181 543 925,39 zł.

źródło: https://lka.lodzkie.pl/strona-glowna/Pierwsze-pociagi-IMPULS/

Podpisanie umowy z firmą Newag S. A.

Przedstawiciele Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i firmy Newag S.A. podpisali umowę na dostawę 14 pociągów nowej generacji IMPULS II. Pierwsze cztery składy mają być dostarczone pod koniec września 2018 roku.

Font Resize
Contrast